2 (x+y) - x+y=5/4

x-y=3

+3
Ответы (1)
  1. 26 июля, 17:36
    0
    X=3+y

    2 (3+y+y) - (3+y) + y=5/4

    6+4y-3-y+y=5/4

    4y=5/4-3

    16y=5-12

    16y=-7

    y=-7/16

    x=3-7/16 = (48-7) / 16=41/16