2^ (x+2) - 1/2^ (1-x) = 56

+3
Ответы (1)
  1. 31 марта, 20:53
    0
    Виносим за скобки 2^ (x-1) * (1 - 2 + 2^2) = 56

    Тогда 2^ (x-1) = 56 / 3

    x = 1 + log2 (56 / 3)

    x = log2 (112/3)