1/12x+11/30x-7/12x 18x, еслих=5,5/11

+2
Ответы (1)
  1. 2 августа, 19:49
    0
    1/12 х+11/30 х - 7/18 х=15/180 х+66/180 х - 70/180 х=11/180 х

    х=5 5/11

    11/180 * 5 5/11=11/180 * 60/11=1/3