5·Ι x - 8 Ι - Ι 8-x Ι : - 2 = - 10.2

+2
Ответы (2)
  1. 30 июля, 00:08
    0
    Ix-8I=I8-xI

    4Ix-8I=-10.2 * (-2)

    4Ix-8I=20,4

    Ix-8I=20,4/4

    Ix-8I=5.1

    x1=13.1

    x2=2.9
  2. 30 июля, 01:57
    0
    |5x-40|-|8-x|:-2=-10,2

    5x-40-8-x:2 = - 10,2

    5x-x = - 10,2+48

    2

    10x-x = 37,8

    2 2

    9x=37,8

    2

    x=75,6

    9

    x=8,4