Б) (15 а-13) + (18 а+16)

а1.2.3

+2
Ответы (1)
  1. 6 мая, 15:34
    0
    (15 а-13) + (18 а+16) = 15 а-13+18 а+16=15 а+18 а-13+16=33 а-29

    а=1

    33 х1-29 = 33-29=4

    а=2

    33 х2-29=66-29=37

    а=3

    33 х3-29=99-29=70