M^ (3) - b^ (3)

8x^ (3) - 27

+3
Ответы (1)
  1. 9 марта, 12:08
    0
    M³-b³ = (m-b) (m²+mb+b²)

    8x³-27 = (2x) ³-3³ = (2x-3) (4x²+6x+9)