1) 3x-1=2 (x-2) 2) 3 (x+5) = 7-5x 3) 19 (y-9) = 3 (y+7)

+3
Ответы (1)
  1. 23 марта, 21:57
    0
    1) х=-3; 3 х-1=2 х-4; 3 х-2 х=-4+1; Х=-3; 2) х=-1; 3 х+15=7-5 х; 3 х+5 х=7-15; 8 х=-8; Х=-1; 3) у=12; 19 у-171=3 у+21; 19 у-3 у=21+171; 16 у=192; У=12;