Х/х-2-3 х-8/х2-5 х+6=0

+1
Ответы (1)
  1. 16 февраля, 10:31
    0
    Х2-3 Х-3 Х+8 / (Х-3) (Х-2) = 0

    Х (Х-2) - 4 (Х-2) / (Х-3) (Х-2) = 0

    Х-4/Х-3=0

    Х-4=0

    Х=4