5 (3x-3) - 2 (6x+1) - (3x+1) =

+5
Ответы (2)
  1. 11 июля, 12:00
    0
    =15x-15-12x+2-3x11=15-2-1=-18
  2. 11 июля, 14:09
    0
    5 (3x - 3) - 2 (6x + 1) - (3x + 1)

    15 х - 15 - 12 х - 2 - 3 х - 1 = - 18