21 Х-4 Х=34 19-Х=10 19-13 Х=9 35-42:Х=28 23+3 Х=32

+1
Ответы (1)
  1. 26 апреля, 17:48
    0
    21 х-4 х=34

    17 х=34

    х=34:17

    х=2

    19-х=10

    х=19-10

    х=9

    19-13 х=9

    19-9=13 х

    10=13 х

    х=10:13

    х=10/13

    35-42:х=28

    35-28=42:х

    7=42:х

    42:х=7

    х=42:7

    х=6

    23+3 х=32

    3 х=32-23

    3 х=9

    х=9:3

    х=3