2^ (x-2) - 2^ (x-1) + 2^x=24

+5
Ответы (2)
  1. 28 марта, 01:56
    0
    2^ (x-2) - 2^ (x-1) + 2^x=24

    2^x * (1/4) - 2^x * (1/2) + 2^x = 24

    2^x * (1/4-1/2+1) = 24

    2^x * (3/4) = 24

    2^x = 32

    2^x = 2^5 ⇒ x=5
  2. 28 марта, 04:39
    0
    2^x/4-2^x/2+2^x=24

    2^x=t

    t/4-t/2+t=24

    t (1-1/2+1/4) = 24

    t*3/4=24

    t=24*4/3=32

    2^x=32

    x=5