Lim. (3x^7+2x^5+3) * (9-3x) / (5x^4+3x^2-x) ^2

x> беск.

+1
Ответы (1)
  1. 24 февраля, 00:21
    0
    =Lim (3x^7) (1+2/3x^2 + 1/x^7) (-3x) (1-3/x) / ((25x^8) (1+3/5x^2-1/5x^3) ^2) =

    lim ((-9x^8) / (25x^8)) lim (1+2/3x^2 + 1/x^7) / (1+3/5x^2-1/5x^3) ^2=

    (-9/25) (1+0+0) / ((1+0+0) = - 9/25