Rezolvati problema prin metoda figurativa apoi prin ecuatii

O gaină o rața si o giscă au in total 45 de pui. Rața are cu 5 pui mai mult decit gîsca iar găina are de 2 ori mai multi pui decît gîsca. Cîți pui are gîsca?

+3
Ответы (1)
  1. 5 июня, 19:57
    0
    A+b+c=45

    45-5=40

    40/2=20 are gaina

    se stie ca gaina are de doi ori mai mult decit gisca

    20/2=10 are giska

    si rata are cu cinci mai mult decit giska

    10+5=15 are rata

    calculam

    20+10+15=45 in total