6a+18

-7b+35

8-24c

Вынесите за скобки множители

+1
Ответы (2)
  1. 14 июля, 02:43
    0
    6a+18=6 (а+3)

    -7b+35=-7 (b-5)

    8-24c=8 (1-3c)
  2. 14 июля, 04:22
    0
    1) 6 (а+3)

    2) - 7 (б-5)

    3) 8 (1-3 с)