3x-2 (1-3 (2x-3-a) - 5 (a - (3x-2a) - 4))

+5
Ответы (1)
  1. 25 декабря, 16:17
    0
    3 х-2 (1-6 х+9+3 а-5 (а-3 х+2 а-4) = 3 х-2 (1-6 х+9+3 а-5 а+15 х-10 а+20) = 3 х-2+12 х-18-6 а+10 а-30 х+20 а-40=-15 х-60+24 а