А) 13/3 + 14/5; б) 17/3 + 13/24; в) 71/6 - 2/11; г) 12/6 - 1/10.

+2
Ответы (1)
  1. 21 июня, 04:15
    0
    А. 13/3+14/5=65/15+42/15=107/15=7 целых 2/15

    Б. 17/3+13/24=136/24+13/24=149/36=4 целых 5/36

    В. 71/6-2/11=781/66-12/66 = 769/66=11 целых 43/66

    Г. 12/6-1/10=2-0,1=1,9