Yfpjdbnt xtnsht ltkbntkz cevvs 5*29+5*17

+5
Ответы (2)
  1. 19 октября, 18:47
    0
    1) 29*5=100+45=145

    2) 17*5=50+35=85

    3) 145+85=230
  2. 19 октября, 19:42
    0
    5*29+5*17=230

    удобный способ:

    5 (29+17) = 230

    проверка: 230=230