Деление с остаткам 40:9 24:9 32:9 35:9 29:9 26:9 52:9 55:9

+2
Ответы (2)
  1. 26 марта, 11:03
    0
    4 (ост4),2 (ост5),3 (ост5),2 (ост8),3 (ост2),2 (ост8),5 (ост7),6 (ост1)
  2. 26 марта, 12:14
    0
    40:9=4 (4) 24:9=2 (6) 32:9=3 (5) 35:9=3 (8) 29:9=3 (2) 26:9=2 (8) 52:9=5 (7) 55:9=6 (1)