Правило способ ввнесения за скобки 1998*1999-1998²-1993=

+2
Ответы (1)
  1. 16 июля, 15:23
    0
    1) 1998·1999-1998²=1998· (1999-1998) = 1998·1=1998

    2) 1998-1993=5