Упростите:

205 х - (55 х+39 х)

617 х + (33 х+47 х)

+4
Ответы (1)
  1. 8 июня, 17:35
    0
    205 х - (55 х+39 х) = 205 х-55 х-39 х = 144 х

    617 х + (33 х+47 х) = 617 х + 80 х = 697 х