0.8 * (3x-14) - 0.3 * (4-5x) при x=3 1/13

+4
Ответы (1)
  1. 11 марта, 06:11
    0
    =2,4x-11,2-1,2+1,5x=3,9x-12,4

    3,9 * 3 1/13 - 12,4=39/10*40/13 - 12,4=12 - 12,4 = - 0,4