1,4 - (3,5:1¼) : 2,4+3,4:2,8

+1
Ответы (1)
  1. 18 апреля, 11:43
    0
    1,4 - (3,5:1 1/4) : 2,4+3,4: 2,8 = 1 47/105

    3,5 : 1 1/4 = 3,5 : 5/4 = 3,5 : 1,25 = 2,8

    2,8 : 2,4 = 2 8/10 : 2 4/10 = 28/10 : 24/10 = 14/5 : 12/5 = 14/5 * 5/12 = 7/6 = 1 1/6

    3,4 : 2,8 = 3 4/10 : 2 8/10 = 34/10 : 28/10 = 17/5 : 14/5 = 17/5 * 5/14 = 17/14 = 1 3/14

    1,4 - 1 1/6 = 1 4/10 - 1 1/6 = 14/10 - 7/6 = 7/5-7/6 = (7 * 6 - 7 * 5) / 30 = (42 - 35) / 30 = 7/30

    7/30 + 1 3/14 = 7/30 + 17/14 = (7 * 7 + 17 * 15) / 210 = (49 + 255) / 210 = 304/210 = 152/105 = 1 47/105