1) 4 1/8-2 1/4x (1 1/3:2 1/4+2)

2) (5/18 - 7/12 x 1/2) : 5/18-2/3

+5
Ответы (2)
  1. 23 июля, 07:48
    0
    4 1/8-2 1/4 * (1 1/3: 2 1/4+2) = - 1 17/24

    1) 1 1/3 : 2 1/4 = 4/3 : 9/4 = 4/3 * 4/9 = 16/27

    2) 16/27 + 2 = 2 16/27

    3) 2 1/4 * 2 16/27 = 9/4 * 70/27 = 35/6 = 5 5/6

    4) 4 1/8 - 5 5/6 = 33/8 - 35/6 = (33 * 3 - 35 * 4) / 24 = 99/24 - 140/24 = - 41/24 = - 1 17/24

    (5/18 - 7/12 * 1/2) : 5/18-2/3 = - 43/60

    1) 7/12 * 1/2 = 7/24

    2) 5/18 - 7/24 = (5 * 4 - 7 * 3) / 72 = 20/72 - 21/72 = - 1/72

    3) - 1/72 : 5/18 = - 1/72 * 18/5 = - 1/20

    4) - 1/20 - 2/3 = (-1 * 3 - 2 * 20) / 60 = (-3 - 40) / 60 = - 43/60
  2. 23 июля, 10:25
    0
    1

    1) 1 1/3:2 1/4=4/3*4/9=16/27

    2) 16/27+2=2 16/27

    3) 2 1/4*2 16/27=9/4*70/27 = (1*35) / (2*3) = 35/6=5 5/6

    4) 4 1/8-5 5/6=4 3/24-5 20/24=-1 17/24

    2

    1) 7/12*1/2=7/24

    2) 5/18-7/24=20/72-21/72=-1/72

    3) - 1/72:5/18=-1/72*18/5=-1/20

    4) - 1/20-2/3=-3/60-40/60=-43/60