6 м2 50 дм2=дм2. 9800 дм2 = М2. 5 м220 дм2 = дм2. 4600 дм2 = м2

+3
Ответы (1)
  1. 23 мая, 12:20
    0
    6 м²50 дм² = 600 дм² + 50 дм² = 650 дм²

    9800 дм² = 98*100 дм² = 98*1 м² = 98 м²

    5 м²20 дм² = 500 дм² + 20 дм² = 520 дм²

    4600 дм² = 46*100 дм² = 46*1 м² = 46 м²