Prevratite v deseticnyyu drob

1 3/10+88 8/1000+21 17/100

16 34/1000-5 9/1000

+4
Ответы (2)
  1. 24 мая, 07:18
    0
    1 3/10 + 88 8/1000 + 21 17/100 = 1 300/1000 + 88 8/1000 + 21 170/1000 = 110 478/1000 = 110 + 478 : 1000 = 110 + 0,478 = 110,478

    16 34/1000 - 5 9/1000 = 11 25/1000 = 11 + 25 : 1000 = 11 + 0,025 = 11,025
  2. 24 мая, 10:48
    0
    1 3/10+88 8/1000+21 17/100 = 1,3 + 88,008 + 21,17 = 110,478

    16 34/1000 - 5 9/1000 = 16,034 - 5,009 = 11,025