F' (x) = tg (П/4-x) ' = f' (x) = (-3 п/4)

+4
Ответы (1)
  1. 3 мая, 17:13
    0
    1. f' (x) = (4x³-2x-40) '=12x²-2

    f' (3) = 12*3²-2, f' (3) = 106

    2. y=10+sin3x

    E (sinx) = [-1; 1]

    E (10+sin3x) = 10+[-1; 1]

    E (10+sin3x) = [9; 11]

    3. 5sin² (3π/4) - 3cos² (π/3) + tgπ=5 * (√2/2) ²-3 * (1/2) ²+0=5 * (2/4) - 3 * (1/4) = 10/4-3/4=7/4

    4. f' (x₀) = tgα

    f' (x) = (2x²-5x) '=4x-5

    x₀=2

    f' (2) = 4*2-5, f' (x) = 3

    tgα=3