А) 2 3/5+1 4/5 б) 4 2/7+3 5/7 в) 7-4 8/9 г) 5 1/6-1 2/6 д) (3 1/15-2 7/15) + (6-3 2/15) е) 1 7/18+3 1/4+5 11/18+1 3/4

+3
Ответы (1)
  1. 21 сентября, 02:58
    0
    А) 2 3/5+1 4/5=3 8/5=4 3/5 б) 4 2/7+3 5/7=7 7/7=8 в) = 6 9/9-4 8/9=2 1/9

    г) = 4 7/6-1 2/6=3 5/6 д) = (2 16/15-2 7/15) + (5 15/15-3 2/15) = 9/15+2 13/15=

    =2 22/15=3 7/15

    е) = 1 7/18+5 11/18 + 3 1/4+1 3/4=6 18/18 + 4 4/4=7+5=12