Tg^3x=tgx

Решить уравнение

+5
Ответы (1)
  1. 29 октября, 00:44
    0
    Sin^3x * cos x - cos 3x * sinx = 0

    sin 3x - sin x = 0

    2*sin ((3x-x) / 2) * cos ((3x+x) / 2) = 0

    2sin (x) * cos (2x) = 0

    1) sin (x) = 0

    x=pi*n

    2) cos (2x) = 0

    2x = (pi/2) + pi*n

    x = + - (pi/4) + pi*n/2