27*81^sinx-12*9^sinx + 1=0

+4
Ответы (1)
  1. 13 октября, 11:21
    0
    9^Sinx = t

    27t² - 12t + 1 = 0

    t = (6 + - √ (36 - 27)) / 27 = (6 + - 3) / 27

    t₁ = 1/3 t₂ = 1/9

    9^Sinx = 1/3 9^Sinx = 1/9

    (3^Sinx) ²=1/3 Sinx = - 1

    3^Sinx = + - 1/√3 х = - π/2 + 2πk, k ∈Z

    3^Sinx = 3^1/2

    Sinx = 1/2

    x = (-1) ⁿπ/6 + πn, n ∈Z