А) 5 а + 3 а-4 а + 7. б) 7 (х-3) + 2 (5-у)

+3
Ответы (2)
  1. 10 декабря, 21:36
    0
    5 а+3 а-4 а+7=12 а+7

    7 (х-3) + 2 (5-у) = 7 х-21+10-2 у=7 х-11-2 у
  2. 10 декабря, 23:03
    0
    А) 5 а+3 а-4 а+7=4 а+7

    б) 7 (х-3) + 2 (5-у) = 7 х-21+10-2 у=7 х-2 у-11