Округлите число 4322, 88 до сотен

+1
Ответы (2)
  1. 8 декабря, 13:43
    0
    Оно уже округлено до сотен 4322,88<--сотни

    ^десятки
  2. 8 декабря, 14:52
    0
    4322,88 = (волнистое) 4323 (до единиц) = 4320 (до десятков) = 4300 (до сотен)

    541=540 (1-4)

    545=550 (5-9)