Упростите 1) 205 х - (55 х+39 х) 2) 717 п+8 п+283 п+42 п 3) 617 х + (33 х+47 х) 4) 26 у + (32 у-7 у) + у

+1
Ответы (1)
  1. 30 ноября, 15:07
    0
    1) 205 х - (55 х+39 х) = (205 х-55 х) + 39 х=189 х

    2) 717 п+8 п+283 п+42 п = (717 п+283 п) + (42 п+8 п) = 1050 п

    3) 617 х + (33 х+47 х) = 697 х