1) х + 7/12=3/4 2) х-1/6=1/9

+5
Ответы (2)
  1. 14 сентября, 15:08
    0
    Х + 7/12 = 3/4, Х = 3/4 - 7/12, Х = 9/12 - 7/12, Х = 2/12, Х = 1/6. Х - 1/6 = 1/9, Х = 1/9 + 1/6, Х = 2/18 + 3/18, Х = 5/18.
  2. 14 сентября, 16:14
    0
    1) х=3/4 - 7/12

    х=9/12-7/12

    х=2/12=1/6

    2) х=1/9-1/6

    х=6/54-9/54=-3/54=-1/18