Комплексные числа

(3-4i) - (2+3i) + (1-i)

(4-2i) - (1+i) - (1+4i)

(3-i) (1+3i) / 2-i

2-3i / (1-i) (3+i)

+1
Ответы (1)
  1. 16 января, 20:24
    0
    3-4i-2-3i+1-i=2-8i=2 (1-4i)

    4-2i-1-i-1-4i=2-7i