Х+2 / (2 х-4) - 3 х-2/х^2-2 х

+1
Ответы (1)
  1. 26 мая, 20:06
    0
    (x+2) / 2 (x-2) - (3x-2) / x (x-2) = ((x+2) * x-2 (3x-2)) / 2x (x-2) = (x^2+2x-6x+4) / 2x (x-2) = (x-2) ^2/2x (x-2) = (x-2) / 2x