X + 3) ² = (X - 5) ²

+1
Ответы (1)
  1. 26 мая, 10:12
    0
    (х+3) ² = (X - 5) ²

    х ²+6 х+9=х²-10 х+25

    х²-х²+6 х+10 х=25-9

    16 х=16

    х=16:16

    х=1