1,1x+1=x-2. 1,2 * (x-5) = 0,2x+6. 0,5 * (x-2) = 3x+4 * (x-0,5).

+1
Ответы (1)
  1. 14 июля, 04:44
    0
    1.1x + 1=x-2

    1.1x - x = - 2-1

    0.1x = - 3

    x=-3 : 0.1 = - 30 : 1

    x=-30

    1.1 * (-30) + 1 = - 30-2

    -33 + 1=-32

    -32=-32

    1.2 (x-5) = 0.2x+6

    1.2x - 6 = 0.2x+6

    1.2x - 0.2x = 6+6

    x = 12

    1.2 (12-5) = 0.2*12+6

    1.2 * 7 = 2.4+6

    8.4=8.4

    0.5 (x-2) = 3x+4 (x-0.5)

    0.5x - 1 = 3x + 4x - 2

    0.5x-1 = 7x - 2

    0.5x-7x=-2+1

    -6.5x = - 1

    x = (-1) : (-6.5) = 10/65 = 2/13

    x=2/13

    0.5 (2/13 - 2) = 3 * 2/13 + 4 * (2/13 - 0.5)

    5/10 * (- 1 11/13) = 6/13 + 4 * (4/26 - 13/26)

    1/2 * (-24/13) = 6/13 + 4/1 * (- 9/26)

    -12/13 = 6/13 - (2*9) / (1*13)

    -12/13 = 6/13 - 18/13

    - 12/13 = - 12/13