2/3 х + 1/2 х - ¾ = 2 - 1/3 х + 2 ¼ х

+2
Ответы (1)
  1. 5 января, 22:13
    0
    2/3 х + 1/2 х - 3/4 = 2 - 1/3 х + 2 1/4 х

    8/12 х + 6/12 х - 3/4 = 2 - 4/12 х + 2 3/12 х

    8/12 х + 6/12 х + 4/12 х - 2 3/12 х = 2 + 3/4

    18/12 х - 27/12 х = 2 3/4

    -9/12 х = 2 3/4

    х = 11/4 : (-9/12)

    х = 11/4 * (-12/9)

    х = - 33/9

    х = - 3 6/9

    х = - 3 2/3