Докажите что 11^3 + 19^3 кратна 30

+3
Ответы (1)
  1. 29 января, 13:59
    0
    11^3=11*11*11=1331

    19^3=19*19*19=6859

    1331+6859=8190

    8190/30=273 ЧТД