Вычислите куб числа: 1/2 2/3 1/5 4/9 1 1/3 2 1/4 3 1/2

+3
Ответы (2)
  1. 14 апреля, 02:33
    0
    (1/2) ^3 = 1/8

    (2/3) ^3=8/27

    (1/5) ^3=1/125

    (4/9) ^3=64/729

    (1 1/3) ^3 = (4/3) ^3=64/27

    (2 1/4) ^3 = (9/4) ^3=729/64

    (3 1/2) ^3 = (7/2) ^3=343/8
  2. 14 апреля, 03:29
    0
    (1/2) ^3 = 1/8

    (2/3) ^3=8/27

    (1/5) ^3=1/125

    (4/9) ^3=64/729

    (11/3) ^3 = (4/3) ^3=64/27

    (21/4) ^3 = (9/4) ^3=729/64

    (31/2) ^3 = (7/2) ^3=343/8