спрастите (п+2) (п+4) - (п-4) (п-5)

+4
Ответы (1)
  1. 23 июля, 10:38
    0
    (п+2) (п+4) - (п-4) (п-5) = n^2+4n+2n+8-n^2-5n-4n+20=6n-9n+28=28-3n