Решите предел: limx-бескон. (1-14x) ^2 / ((x-4) ^3 - (x+4) ^3)

+3
Ответы (1)
  1. 31 мая, 11:59
    0
    Lim (x→∞) (1-14x) ²/[ (x-4) ³ - (x+4) ³]=∞/∞;

    lim (x→∞) (1-28x+196x²) / [ (x-4-x-4) ((x-4) ² + (x-4) (x+4) + (x+4) ²]=

    =lim (x→∞) (1-28x+196x²) / [ (-8) · (x²-8x+16+x²-16+x²+8x+16) ]=

    =1 / (-8) ·lim (x→∞) (1-28x+196x²) / (3x²+16) =

    =1 / (-8) ·lim (x→∞) [x² (1/x²-28/x+196) ]/[x² (3+16/x²) ]=

    =1 / (-8) ·lim (x→∞) (x²/x²) ·[ (1/x²-28/x+196) / (3+16/x²) ]=

    =1 / (-8) ·196/3=-8.16666