674. 7x+9 (2+x) = - 4x+3.

675. - x+4 (7-x) = - 7x+5.

676. X-3 (1-7x) = 2x+2.

677. - 9x-9 (4-x) = 3x+3.

+4
Ответы (1)
  1. 16 июля, 21:56
    0
    674

    7x+18+9x+4x-3=0

    20x=-15

    x=-0,75

    675

    -x+28-4x+7x-5=0

    2x=-23

    x=-11,5

    676

    x-3+21x-2x-2=0

    20x=5

    x=0,25

    677

    -9x-36+9x-3x-3=0

    -3x=39

    x=-13

    678.

    5x-6 (5+2x) = x-2

    5x-30-12x-x+2=0

    -8x=28

    x=-3,5

    679.

    9x-2 (-1-x) = x-5

    9x+2+2x-x+5=0

    10x=-7

    x=-0,7

    680.

    6x-8 (-7+9x) = - 2x-8

    6x+56-72x+2x+8=0

    -64x=-64

    x=1