X-3/4+x-4/3-x-5/2=x-1/8

+5
Ответы (1)
  1. 10 января, 12:08
    0
    (X-3) / 4 + (x-4) / 3 - (x-5) / 2 = (x-1) / 8 умножим 24

    6 (X-3) + 8 (x-4) - 12 (x-5) = 3 (x-1)

    6 х-18+8 х-32-12 х+60=3 х-3

    6 х-18+8 х-32-12 х+60=3 х-3

    2 х+10=3 х-3

    2 х-3 х=-3-10

    -х=-13

    х=13