Z1=-3

z2=4j

z3=-1-j

z4=2+3j

z3+z4=

z3-z4=

z3*z4=

z3/z4=

+4
Ответы (1)
  1. 1 марта, 01:36
    0
    -1-j+2+3j=-1+2-j+3j=2+2j=2 (1+j)

    -1-j - (2+3j) = - 1-j-2-3j=-3-4j

    (-1-j) * (2+3j) = - 2-3j-2j-3j^2=-2-5j-3j^2

    (-1-j) / (2+3j)