Х+7=80,80-у=38, с+23=36

+1
Ответы (2)
  1. 8 мая, 12:43
    0
    Х=-7+80

    х=73

    у=-80+38

    у=42

    с=-23+36

    с=13
  2. 8 мая, 15:13
    0
    Х + 7 = 80 80 - у = 38 с + 23 = 36

    х = 80 - 7 у = 80 - 38 с = 36 - 23

    х = 73 у = 42 с = 13