2 (х+4) - х (х-5) = 7 (х-8)

+3
Ответы (1)
  1. 7 мая, 03:22
    0
    2 (х+4) - х (х-5) = 7 (х-8)

    2 х+8-2 х+5 х=7 х-56

    2 х-2 х+5 х-7 х=-56-8

    -2 х=-64

    х=-64: (-2)

    х=32