Решите уравнение:

ж) 9 х + х - 9 х = 5;

з) 4 х + 3 х - 7 х = 6;

и) 5 х + 2 х = 84;

к) 12 х - 4 х = 3248;

л) 17 у - у = 1616;

м) у + 19 у = 4040.

+2
Ответы (1)
  1. 30 июня, 06:22
    0
    Ж) 9x + x - 9x = 5

    10x - 9x = 5

    1x=5

    x=5/1

    x=5

    З) 4x+3x - 7x = 6

    7x-7x=1x

    1x=6

    x = 6

    И) 5x+2x=84

    7x=84

    x=84/7

    x=12

    k) 12x-4x=3248

    8x=3248

    x=3248/8

    x=406

    л) 17y-y=1616

    16y=1616

    y = 1616/16

    y=101

    М) y+19y=4040

    20y=4040

    y=202