8 * (112-5 х) = 816 и 13 х+4 х=408?

+2
Ответы (1)
  1. 4 мая, 12:52
    0
    N 1

    8 (112 - 5x) = 816

    112 - 5x = 816 : 8

    - 5x = 102 - 112

    - 5x = - 10

    X = 2

    N 2

    13x + 4x = 408

    17x = 408

    X = 408 : 17

    X = 24