6 (-х+2) - (х-5) = 2 (х-3) + 3 (-х-4)

+1
Ответы (2)
  1. 13 сентября, 14:49
    0
    -6x+12-X+5=2x-6-3x-12 ... - 6x-X+3x-2x=-12-5-6-12 ... - 6x=-35 ... X=5,8 (3)
  2. 13 сентября, 18:02
    0
    6 (-х+2) - (х-5) = 2 (х-3) + 3 (-х-4)

    -6 х+12-х+5=2 х-6-3 х-12

    -6 х-х-2 х+3 х=-6-12-12-5

    -6 х=-35

    х=-35: (-6)

    х=5,8